Szukaj znanych osób

Violetta Villas

Violetta Villas

Data urodzenia: 10 czerwca 1938 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 27585
Ocena: liczba gł.: 18

Religijność

Podczas nagrania programu Szansa na sukces, marzec 2007
Podczas nagrania programu Szansa na sukces, marzec 2007

Violetta Villas w wypowiedziach publicznych podkreśla, że jest osobą wierzącą. Podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski chciała dla niego zaśpiewać, choć nie udało się jej tego zrealizować. Piosenkarka powiedziała : podczas tej pielgrzymki jeździłam za nim cały czas (...) w czasie tych spotkań staję gdzieś z tyłu, nie chcę pchać się do przodu. Lepiej być skromnym i stawać z tyłu niż wywyższać się i stać w pierwszym rzędzie. Villas podkreśla, że papież jest dla niej ważną osobą: w moim sercu jest zawsze najpierwszy tu na Ziemi, ponieważ reprezentuje Boga.

Podczas recitali daje wyraz akcentom religijnym, wygłasza też monologi powołując się na Biblię: jaką miarą mierzysz, ważysz i liczysz taką i Tobie odmierzą (...) nie rób drugiemu co Tobie niemiłe (...). Niejednokrotnie Violetta Villas wykonywała pieśń religijną Z dawna Polski Tyś Królową.

Według słów piosenkarki, kiedy przebywała w Las Vegas starała się żyć zgodnie z wyznawanymi wartościami: wiedziałam, że wszelki nałóg pochodzi od szatana. Ja bym tam zginęła, bo wciągnęłyby mnie tam narkotyki i alkohol. Sława jest bardzo niebezpieczna (...) chodziłam do kościoła gdy był pusty

Kiedy piosenkarka na przełomie lat 70. i 80. wycofała się tymczasowo z życia publicznego prasa spekulowała, że zamieszkała w jednym z klasztorów w pobliżu Krakowa.

Witold Filler w swojej książce pisze, że piosenkarka nie chciała się podporządkować jednemu z funkcjonariuszy władzy komunistycznej, kiedy przed jednym z koncertów nakazano jej zdjęcie krzyżyka. Odwołano wówczas recital uzasadniając to winą piosenkarki.

Na początku lat 90 w jednym z wywiadów prasowych ogłosiła, że chce być świętą. Kiedy opiekowała się zwierzętami swoją działalność uzasadniała czerpaniem wzorów z życia św. Franciszka z Asyżu. W Lewinie Kłodzkim zarzucano jej, że mimo akcentowanej religijności, nie była widziana w kościele na niedzielnej mszy. Jednak według relacji osób pomagających piosenkarce w prowadzeniu domu, spędzała wiele godzin na modlitwie. W domu piosenkarki jest kaplica, w której znajduję się m.in figurka Matki Boskiej Fatimskiej oraz obraz św. Faustyny Kowalskiej.

Violetta Villas często występowała na zaproszenie środowisk kościelnych m.in. w roku 2000 występowała na Jasnej Górze dla Rodziny Radia Maryja, latem 2006 roku śpiewała w kościele na górze św. Anny.

W 2004 roku piosenkarka nagrała wraz z księdzem Palecznym płytę "Kolędy serca".

15 kwietnia 2007 piosenkarka uczestniczyła wraz z pielgrzymami we mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w Łagiewnikach. Jak opisano w jednej z gazet: "na twarzy artystki widać było modlitewne skupienie i wielki spokój ducha (...) nie chciała zwracać na siebie uwagi. Ale było to niemożliwe. Wielu wiernych uśmiechem witało piosenkarkę. Ona sama szybko zniknęła w kolejce do konfesjonału. Pokorna i cicha pogrążyła się w modlitwie". Po mszy powiedziała, że jest tu z potrzeby serca. Bóg daje mi siłę i światło.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy