Szukaj znanych osób

Timbaland

Timbaland

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1613
Ocena: brak ocen

Timbaland, właśc. Timothy Mosley (ur. 10 marca 1971) – amerykański producent hip-hopowy i R&B.

Zrobił podkłady muzyczne (tzn. beaty) do wielu piosenek. W środowisku hip-hopowym uważany jest za pioniera beatów elektronicznych, inspirowanych muzyką wschodnią, oraz mocnych, nierównomiernych basów. Wydał kilka płyt solowych, wraz z raperem Magoo nagrał 3 mixtape'y, robił także podkłady i reżyserował dźwięk na płytach wielu gwiazd, m.in. Justina Timberlake'a, 50 Cent, Kelis, Nelly Furtado, The Pussycat Dolls, Aaliyah, Madonny, Keri Hilson i innych gwiazd sceny pop, hip-hop i R'n'B. Na jego mixtapie Tim's Bio debiutował znany raper Ludacris. Pomógł też zaistnieć m.in. Missy Elliott.

Timbaland ma zwyczaj pojawiać się w teledyskach do wyprodukowanych przez siebie piosenek.

W styczniu 2007 roku w mediach zaczęły pojawiać się oskarżenia zarzucające producentowi kradzieży piosenki fińskiego muzyka demoscenowego o pseudonimie Tempest. Utwór Fina według krytyków został wykorzystany w utworze Nelly Furtado pt. Do it. W serwisie Youtube pojawiły się filmy dokumentujące całą sprawę i przedstawiające dowody kradzieży utworu. Początkowo Tempest twierdził, iż nie zamierza nic robić w tej sprawie, jednak niedawno poinformował, iż rozmawia z prawnikami od września 2006 roku i niedługo zamieści więcej informacji dotyczących kroków które zamierza podjąć. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 - "Hip Hop Honors 2007".

Ciekawostki

  • 19 listopada 2007 roku Timbaland został ojcem, urodziła mu sie córka. Informacje o jej narodzinach były utrzymywane w tajemnicy. Timbaland planuje poślubić matkę jego dziecka (Monique Idlett) wiosną 2008 roku.
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy