Szukaj znanych osób

Sidney Poitier

Sidney Poitier

Data urodzenia: 20 lutego 1927 r.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 1351
Ocena: brak ocen

Sidney Poitier (ur. 20 lutego 1927 w Miami, Floryda), amerykański aktor i reżyser filmowy. Laureat Oscara. Jeden z najwybitniejszych czarnoskórych aktorów w historii kina.

Jego rodzice pochodzili z Bahamów i Poitier, choć urodził się na Florydzie, dorastał na archipelagu. Do Stanów wrócił jako nastolatek, w filmie debiutował na początku lat 50. Dzięki talentowi szybko zdobył sobie uznanie i w połowie dekady zagrał pierwsze ważne role w swej karierze, w dramatach Szkolna dżungla (1955) oraz Ucieczka w kajdanach (1958). Kreacja w drugim z tych filmów przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara. Zagrał uciekiniera z więzienia skutego łańcuchem z nienawidzącym go białym (Tony Curtis).

W latach 60. stał się jednym z symboli walki z dyskryminacją rasową. W 1964 zdobył Oscara za pierwszoplanową rolę w Polne lilie. Po raz pierwszy statuetkę w tej kategorii odebrał aktor czarnoskóry. Swoją najgłośniejszą kreację - agenta FBI przybywającego do miasteczka na Południu USA i pomagającego miejscowej policji w śledztwie w sprawie zabójstwa - stworzył w 1967 w dramacie kryminalnym W upalną noc. Film został nagrodzony Oscarem. W tym samym roku zagrał także narzeczonego białej dziewczyny z dobrego domu w Zgadnij, kto przyjdzie na obiad. Oba dzieła uznaje się za przełomowe dla wizerunku Murzynów na ekranie.

W 2002 odebrał Honorowego Oscara za całokształt kariery.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy