Szukaj znanych osób

Robert Plant

Robert Plant

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1750
Ocena: brak ocen

Biografia

Przed grą w Led Zeppelin

Robert Plant przyszedł na świat 20 sierpnia 1948 w West Bromwich, w hrabstwie Staffordshire (Wielka Brytania), a dorastał na przedmieściu Birmingham - Kidderminster.
W szkole podstawowej uczył się bardzo pilnie, aby (zgodnie z życzeniem rodziców) zostać księgowym. Te życiowe plany odsunął jednak na bok, kiedy w wieku 13 lat odkrył rock and roll, a jego idolem stał się Elvis Presley.
Od 15 roku życia Plant występował z lokalnymi kapelami bluesowymi w roli wokalisty, by wkrótce porzucić dom oraz naukę i zająć się muzyką na poważnie. Jednym z pierwszych jego zespołów był The Crawling King Snakes, w którym za perkusją siedział jego rówieśnik i późniejszy przyjaciel John "Bonzo" Bonham. Potem Plant współpracował z grupą Listen, z którą wydał singla. Nagranie przeszło jednak bez echa.
Robert i "Bonzo" spotkali się ponownie w zespole The Band of Joy. Mimo odnoszonych sukcesów formacja ta rozpadła się w roku 1968 i Plant został bez pracy. Aby poprawić swoją sytuację finansową, zatrudnił się w ekipie brukującej drogi. Rola robotnika nie była mu jednak pisana. Rozpoczął występy z Alexisem Kornerem i kapelą Hobbstweedle. Podczas jednego z występów tego bandu, wysokie zawodzenie Roberta zwróciło uwagę znanego gitarzysty Jimmy'ego Page'a, który zaproponował Plantowi udział w swoim nowym projekcie. Ten chętnie przyjął propozycję i dołączył do zespołu Page'a, który przyjął później nazwę Led Zeppelin. W grupie tej występowali jeszcze: John Paul Jones i Bonham (rekomendowany przez wokalistę).

Po rozpadzie Led Zeppelin

25 września 1980 roku zmarł John Bonham. Jego odejście stanowiło kres historii jednego z najważniejszych zespołów rockowych - Led Zeppelin.
Po tym wydarzeniu Robert Plant postanowił zająć się karierą solową. Zaczęło się od albumu Pictures at Eleven z 1982, później były The Principle of Moments (1983), Shaken 'N' Stirred (1985), Now & Zen (1988), Manic Nirvana (1990) i Fate of Nations (1993). Na krążkach tych Plant eksperymentował z muzyką Wschodu, muzyką pop, jazzem i bluesem. Nie zabrakło też typowo rockowych brzmień w stylu Led Zeppelin oraz elementów progresywnych. Twórczość Roberta spotkała się z dużym uznaniem na całym świecie i zaowocowała sukcesem komercyjnym.
W 1994 Plant wznowił współpracę z Jimmym Page'em. Duet wydał dwie płyty, po czym w 1999 zawiesił działalność.
Rok 2002 przyniósł kolejny longplay wokalisty - Dreamland, zawierający covery utworów innych artystów. Wkrótce światło dzienne ujrzała składanka Sixty Six to Timbuktu z największymi hitami i nigdy nie publikowanymi utworami Roberta, a w roku 2005 na półkach sklepów muzycznych pojawił się Mighty Rearranger - ciepło przyjęty przez krytykę i fanów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy