Szukaj znanych osób

Rihanna

Rihanna

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 11239
Ocena: liczba gł.: 25

Kariera muzyczna

Music of the Sun

Debiutancki album Rihanny "Music of the Sun", który był przez nią współtworzony, został wydany w sierpniu 2005 roku. Pierwszym singlem z albumu była piosenka Pon De Replay, który zajął miejsce #2 na obydwu listach przebojów: amerykańskiej Billboard Hot 100 oraz angielskiej – UK Singles Chart. Drugi singel If It's Lovin' That You Want zajął miejsce #36 na Billboard Hot 100 i #11 na UK Singles Chart. Album utrzymywał się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się krążków w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, natomiast w czterdziestce w Wielkiej Brytanii. W kilku krajach album został odznaczony platynową płytą; w Stanach Zjednoczonych uzyskał status złotej płyty. Rihanna, aby promować swój debiutancki album, rozpoczynała amerykańskie występy podczas trasy koncertowej gwiazdy pop Gwen Stefani. Krążek sprzedał się w nakładzie ponad 500 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie w ponad 2 milionach. Ponieważ drugi album Rihanny, A Girl Like Me, został wydany niedługo po premierze pierwszego, więcej singli na rynku muzycznym z Music of the Sun nie pojawiło się. W Japonii jednak pojawił się nieoficjalnie trzeci singel – Let Me, który zajął miejsce #8 na japońskiej liście singli.

A Girl Like Me

W kwietniu 2006 piosenkarka w osiem miesięcy po premierze debiutanckiego albumu, wydała drugi A Girl Like Me. Krążek zadebiutował na miejscu #5 najlepiej sprzedających się albumów w Stanch Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii na miejscu #4. Głównym singlem okazała się piosenka SOS, która wzięła udział w akcji reklamowej marki Nike i zajęła pierwsze miejsce w Australii i Stanach Zjednoczonych (Billboard Hot 100 oraz Hot Digital Songs Chart). Drugim singlem był Unfaithful napisany przez Ne-Yo, który okazał się już trzecim hitem w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Trzeci singel We Ride nie odniósł sukcesu w Stanach Zjednoczonych (nie został umieszczony na liście Billboad Hot 100). Zajął miejsce #17 na brytyjskiej liście (UK Singles Chart) i #1 na Hot Dance Club Play. Czwartym singlem okazał się utwór nagrany w duecie z jamajskim piosenkarzem dancehall i reggae Seanem Paulem – Break It Off, który zajął miejsce #45 na amerykańskiej liście (Billboard Hot 100). Po wydaniu piosenki w systemie Download (19 lutego 2007), utwór (w tym samym tygodniu) z miejsca #52 "wskoczył" na #10, aby w końcu osiąść na pozycji #9.

Good Girl Gone Bad

Rihanna nagrywała w studiu z takimi artystami jak: Ne-Yo, Stargate, Timbaland, aby wydać swój trzeci studyjny album Good Girl Gone Bad (1 czerwca 2007 Polska, 5 czerwca 2007 Stany Zjednoczone). Dwa utwory na krążku zostały nagrane w duetach z Jayem-Z i Ne-Yo. Pierwszy singel z krążka, utwór Umbrella, przez kilka tygodni zajmował miejsca na notowaniach w większości krajów. Drugim singlem z albumu to utwór Shut Up and Drive, który trafił do amerykańskich stacji radiowych w czerwcu. Trzecią piosenką wybraną na wydanie singla to Don't Stop the Music. Do utworu został nagrany teledysk reżyserowany przez samą artystkę. Czwarty singel z krążka to ballada nagrana wspólnie z amerykańskim wokalistą R&B, Ne-Yo, Hate That I Love You. Kolejną kompozycją promującą album stał się utwór Breakin' Dishes, który znalazł się w Top 10 notowania Billboard najczęściej granych utworów w amerykańskich klubach.

27 maja będzie miała premierę re-edycja albumu. Już od 14 marca 2008 można było usłyszeć w radiach utwór i wkrótce singel promujący re-edycje. Piosenka ma tytuł Take a Bow. Rihanna ponownie podjęła pracę z Ne-Yo (to on napisał tekst do piosenek takich jak: Unfaithful, Hate That I Love You oraz Take a Bow), który pisze teksty do ballad i piosenek R&B.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy