Szukaj znanych osób

Phil Collins

Phil Collins

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 9593
Ocena: liczba gł.: 1

Okres Genesis

W 1970 Collins odpowiedział na ogłoszenie Genesis zamieszczone w Melody Maker dotyczące zatrudnienia w zespole "perkusisty wrażliwego na muzykę akustyczną i gitarzysty dwunastostrunowego". Grupa zamieściła ogłoszenie po odejściu trójki perkusistów przy nagraniu jedynie dwóch płyt. Przesłuchanie miało miejsce w domu rodziców Petera Gabriela. Kandydaci wykonywali utwory z drugiej płyty zespołu - Trespass (1970). Collins przyjechał wcześnie i nauczył się utworów, słuchając grających przed nim.

Koncert Genesis w Knebworth, 1992
Koncert Genesis w Knebworth, 1992

Collins wygrał przesłuchanie i rok później brał udział w nagraniu Nursery Cryme. Pomimo że w ciągu następnych pięciu lat był głównie perkusistą i okazjonalnie drugim wokalistą, zaśpiewał podczas tego okresu samodzielnie dwie piosenki - "For Absent Friends" (z Nursery Cryme) i "More Fool Me" (z Selling England by the Pound (1973).

W 1974, podczas nagrywania płyty The Lamb Lies Down on Broadway, Brian Eno potrzebował perkusisty do jego albumu Another Green World. Collins otrzymał angaż jako zapłatę za pracę z grupą.

W 1975, po trasie koncertowej promującej The Lamb Lies Down on Broadway, Gabriel opuścił grupę, by rozpocząć karierę solową. Po bezowocnych poszukiwaniach jego zastępcy Collins stał się głównym wokalistą zespołu, który na krótko zaangażował perkusistę grup Yes i King Crimson, Billa Bruforda, do gry podczas koncertów, chociaż Collins nadal wykonywał długie, instrumentalne fragmenty. Grę Bruforda słychać podczas piosenki "Cinema Show" na albumie koncertowym Seconds Out. Bruford został szybko zastąpiony przez byłego perkusistę Franka Zappy - Chestera Thompsona, który stał się głównym ogniwem grupy podczas występów na żywo. Pierwsza płyta z Collinsem jako pierwszym wokalistą to A Trick of the Tail z 1976, obecna na liście przebojów American Top 40 i zajmująca trzecie miejsce na angielskich listach przebojów. Rolling Stone napisał: "Genesis potrafił zmienić groźbę katastrofy po odejściu Petera Gabriela w pierwszy, szeroko pojęty amerykański sukces."

Collins jednocześnie grał w grupie jazzowej Brand X, która nagrała pierwszy album, Unorthodox Behaviour, z Collinsem jako perkusistą. Od kiedy jednak grupą priorytetową stał się dla niego Genesis, Brand X odbył kilka tras koncertowych i nagrał kilka płyt bez Collinsa. Dzięki Brand X perkusista spotkał się po raz pierwszy z automatem perkusyjnym i z ośmiościeżkowym magnetofonem.

Pod koniec dekady Genesis zmienił swój styl z rocka progresywnego na muzykę pop. Mimo to w ich albumie z 1978 ...And Then There Were Three... słychać wpływy ich pierwotnego stylu.

W latach 80. grupa nagrała ciąg odnoszących sukcesy płyt, np. Duke (1980), Abacab (1981), Genesis (1983) i Invisible Touch (1986). Tytułowa piosenka z tej ostatniej, jako jedyny utwór Genesis, stała się numerem jeden na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100. Zespół dostał nominację do nagrody MTV za najlepszy teledysk w 1987 za piosenkę "Land of Confusion", choć jak na ironię przegrali z utworem "Sledgehammer" - solową piosenką Gabriela.

Collins odszedł od Genesis w 1996, by skoncentrować się na karierze solowej. Ostatnia płyta z nim jako piosenkarzem to We Can't Dance z 1991. On i Gabriel spotkali się znów z innymi członkami grupy w 1999, by nagrać ponownie "The Carpet Crawlers" do płyty Genesis Turn It On Again: The Hits. Ok. 2005 roku rozpoczęły się rozmowy o reaktywacji zespołu, Collins chciał, aby liderem grupy został ponownie Gabriel, a on wróciłby do gry na perkusji. Ostatecznie grupa odnowiła się w składzie Collins/Rutherford/Banks, by ruszyć w trasę koncertową Turn It On Again: The Tour.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy