Szukaj znanych osób

Peter Brötzmann

Peter Brötzmann

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 9643
Ocena: brak ocen

Lata 1980-1990: Last Exit

Bill Laswell
Bill Laswell

W latach osiemdziesiątych ponownie wzrasta zainteresowanie muzyką improwizowaną. Projekty Brötzmanna są częściej dostrzegane i chwalone w prasie niż w latach siedemdziesiątych.

W tych latach sławny producer i basista Bill Laswell zakłada zespół Last Exit, składający się z Brötzmanna, amerykańskiego gitarzysty freejazzowego Sonny'ego Sharrocka i perkusisty Ronalda Shannona Jacksona. Jackson grał w kilku zespołach Ornette'a Colemana. Natomiast Sonny Sharrock miał już wtedy status kultowego gitarzysty; był ciekawym, lecz poza środowiskami freejazzowymi mało docenionym twórcą, i był wraz z Derekiem Baileym jednym z pierwszych którzy grali wyzwoloną improwizację na gitarze . Bardziej niż Bailey wyrażał emocje w swoim graniu. Grał przeważnie na gitarze elektrycznej, i pomijając muzykę awangardową, jego inspiracją był również Jimi Hendrix oraz zespoły rockowe z lat sześćdziesiątych.

Last Exit w prowokujący sposób łączył heavy metal i free jazz w iście szatańską mieszaninę. Wydane płyty Last Exit są przeważnie nagraniami live. Zespół przez jakiś czas cieszy się sukcesem, jednak rozpada się w roku 1994 – rok śmierci Sonny’ego Sharrocka.

Brötzmann w tym okresie nagrywa płyty z Cecilem Taylorem, będący wtedy już światowej sławy muzykiem awangardowym. Gra w „Cecil Taylor’s European Orchestra”, zespół składający się z Europejskich muzyków, w skład w który wchodził Tomasz Stańko. Innym nowym muzykiem z którym Brötzmann nagrywa w tym okresie, jest brytyjski perkusista Tony Oxley.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy