Szukaj znanych osób

Perry Farrell

Perry Farrell

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1213
Ocena: brak ocen

Perry Farrell, właśc. Perry Bernstein (ur. 29 marca 1959 w Nowym Jorku), muzyk amerykański, znany jako wokalista zespołu rockowego Jane's Addiction - uważany za jednego z pionierów alternatywnego rocka, zajmuje się również tworzeniem muzyki filmowej.

Próbował swoich sił również w reżyserii. Jego ojciec był jubilerem, podejrzewanym o przestępczą przeszłość, matka popełniła samobójstwo. Dzieciństwo Perrego nie było spokojne. Kiedy ojciec musiał komuś dostarczyć biżuterię wysyłał właśnie jego by ją zaniósł bo "małego nie napadną". Jak dziś mówi Farrell stąd się wzięło jego zamiłowanie do hardcore'u. W wieku 17 lat uciekł z domu. Przeprowadził się do Newport Beach. Tam sypiał po samochodach, znajomych lub czasami na dworze. Pracował jako kierowca lub też zmywał talerze. Po pewnym czasie przeprowadził się na stałe do Los Angeles. Założył zespół rockowy Psi Com. Poznał tam też swą miłość Casey Niccoli. Po pewnym czasie odszedł z Psi Com gdyż stwierdził, że brakuje w nim hardrockowej energii i zespół jest wobec niego nieszczery. Poznał Erica Avery'ego i założył z nim Jane's Addiction. Zmienił też nazwisko na Farrell. Kapela odniosła wielki sukces czyniąc z Perrego gwiazdę rocka.

W 1993 roku zespół się rozpadł, jako główny powód muzycy podawali trudny charakter Farrella. Wkrótce rozpadł się także związek z Casey. Po pewnym czasie Perry związał się z Christiną Cagel, z która ma z syna Jobla.

W 1993 zadebiutował z zespołem Porno for Pyros. Odniósł on sukces artystyczny i komercyjny jednak ten drugi nie na taką skalę jak Jane. Po trzech latach wyszła druga płyta tego zespołu Good God's Urge. W 1997 nastąpiła reaktywacja Jane's Addiction a wraz z nią nowa płyta Kettle Whistle. Zespół jednak wkrótce znów się rozpadł.

Perry zaczął się udzielać w innych zespołach. Zaczął też karierę jako DJ Peretz. W 2002 roku wydał płytę solową Song Yet to be Sung. Po tym, w 2003 roku nastąpiła kolejna reaktywacja Jane's Addiction, której rezultatem była płyta Strays.

Ożenił się też z Etty Lau Farrell i ma z nią syna Wolfganga.

Od 2004 roku Farrell pracuje w ramach projektu Satellite Party (płyta Ultra Payloaded ukazała się 29 maja 2007 roku), w który oprócz jego żony na stałe zaangażowany jest również gitarzysta Nuno Bettencourt. Część muzyki na pierwszą płytę została skomponowana wraz z muzykiem Red Hot Chili Peppers, Flea, a głosu do niektórych piosenek użyczyła Fergie.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy