Szukaj znanych osób

Olaf Lubaszenko

Olaf Lubaszenko

Data urodzenia: 06 grudnia 1968 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 8530
Ocena: liczba gł.: 11

Olaf Lubaszenko, wł. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 roku we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo.

Od najmłodszych lat związany z Warszawą. Absolwent IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim (w latach 1986-87, socjologię), a później w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Zadebiutował w wieku 14 lat w Życiu Kamila Kuranta (1982). Była to bardzo duża rola jak na tak młodego chłopca (Kamil Kurant w dzieciństwie). Kolejne dwie role to chłopiec wychowywany w polskiej rodzinie, a potem wstępujący do Hitlerjugend w Młynie nad Lutnią oraz Rysiek w Sonacie marymonckiej (1983). Jak stwierdził Władysław Cybulski, stworzył tu Lubaszenko postacie chłopców o pięknym, męskim, niskim głosie.

Od tego czasu zagrał w wielu filmach i spektaklach. Role, które przyniosły mu popularność, to np. początkujący piłkarz Olek Grom jr w Piłkarskim pokerze Janusza Zaorskiego czy Tomek - pracujący na poczcie chłopak zakochany w dojrzałej kobiecie (w tej roli Grażyna Szapołowska) w Krótkim filmie o miłości Krzysztofa Kieślowskiego (1988). Kreacja w tym ostatnim filmie oprócz uznania i sympatii widzów przyniosła też Lubaszence nagrodę na genewskim festiwalu "Gwiazdy Jutra".

W roku 1991 Olaf Lubaszenko zdał eksternistyczny egzamin aktorski, ale w jego przypadku była to chyba tylko formalność. Był już wtedy nie tylko gwiazdą kina, ale też grał w niezwykle popularnym (a dziś już kultowym) musicalu Metro, reżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Z dnia na dzień stał się już nie chłopcem, który pojawia się w filmach, lecz profesjonalnym aktorem.

Kolejne role utwierdziły tylko jego pozycję w teatrze i filmie, a do najważniejszych należy zaliczyć Marcina Krolla w Krollu (1991) i Krzyśka "Młodego" w Psach (1992) Władysława Pasikowskiego oraz rolę w spektaklu Emigranci u boku Cezarego Pazury. Wkrótce zadebiutował też jako reżyser filmem Sztos, łączącym w sobie elementy kina akcji i filmu obyczajowego, okraszonego też specyficznym humorem.

Przez kolejne kilka lat grywał mniejsze lub większe role w filmach (Kiler, Słodko gorzki, Operacja Samum, Kiler-ów 2-óch, Egoiści, Operacja "Koza" u bolu Ewy Gawryluk, Bajland, gdzie partnerował Karolinie Rosińskiej, Zakochani z Magdaleną Cielecką) i serialach telewizyjnych (Ekstradycja 2, Przeprowadzki), by w roku 2000 wyreżyserować prawdziwy hit z doborową obsadą (Maciej Stuhr, Cezary Pazura, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Klata, Michał Milowicz, Bohdan Łazuka) - komedię sensacyjną Chłopaki nie płaczą, film, który szybko stał się kultowy dla młodzieży.

W XXI wiek wszedł już jako specjalista od polskiego kina gangsterskiego z przymrużonym okiem, umacniając tę pozycję kolejną komedią sensacyjną Poranek kojota (2001), jak każdy film - przez jednych zachwalaną, przez innych krytykowaną (w rolach głównych: Maciej Stuhr, Karolina Rosińska, Michał Milowicz, Janusz Józefowicz, Tadeusz Huk, Magdalena Kumorek).

Pierwsze dziesięciolecie nowego tysiąclecia to dla Lubaszenki również kolejna ważna kreacja aktorska - w serialach Sfora oraz Fałszerze - powrót Sfory Wojciecha Wójcika - policjant Stanisław Olbrycht, główna rola, którą podbił serca kolejnych widzów. Zagrał w tym serialu u boku innych sławnych aktorów, m.in. Pawła Wilczaka, Radosława Pazury, Mirosława Zbrojewicza, Karoliny Gruszki, Artura Żmijewskiego.

Obecnie gra jedną z głównych ról - Romana Pyrkę - w serialu Barwy szczęścia emitowanym przez TVP2. Jest to bardzo ciekawa postać - mężczyzna zmagający się z cieniami smutnej przeszłości, ponurego i nieszczęśliwego dzieciństwa, ojciec pięciorga dzieci i mąż wciąż zakochany w swojej żonie (w tej roli Izabela Kuna).

Planowana realizacja filmu Drugi sztos odłożona została na bliżej nieokreśloną przyszłość.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy