Szukaj znanych osób

Mira Kubasińska

Mira Kubasińska

Data urodzenia: 08 września 1944 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 1233
Ocena: liczba gł.: 1

Mira Kubasińska (ur. 8 września 1944 w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, zm. 25 października 2005 w Otwocku) – polska wokalistka blues rockowego zespołu Breakout.

Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat. Wówczas nie zdawała sobie sprawy, że zostanie jedną z najważniejszych wokalistek i gwiazd muzyki bluesowej w Polsce. Sławę zdobyła podczas występów z zespołem Blackout (od roku 1965), przekształconym następnie w grupę Breakout. Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty grupy Breakout zatytułowanej Na drugim brzegu tęczy, były to "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za tobą" "Gdybyś kochał, hej". Jako wokalistka wzięła także udział w nagraniu płyt 70a, Mira, Ogień, NOL, Żagiel ziemi, ZOL.

Po rozwiązaniu grupy w 1982 Kubasińska wycofała się z estrady, tylko okazjonalnie pojawiając się na wspomnieniowych imprezach muzycznych, jak np. Old Rock Meeting w Operze Leśnej w 1986 i 1987 roku. Od 1994 roku stale współpracowała ze szczecińskim zespołem After Blues. Początkowo opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu, później zaczęła śpiewać także nowe kompozycje. W latach 90. i na początku XXI wieku koncertowała również z takimi zespołami, jak Kasa Chorych, K.G. Band i Bluesquad.

Artystka trafila do szpitala 22 października ok. godz. 11, po 3 dniach 25 października ok. godz. 18 zmarła na udar mózgu. Ostatni koncert dała 15 października 2005 na Bluesadzie w Szczecinie. Niedługo przed śmiercią rozpoczęła pracę nad solowym albumem, który miał być jej oficjalnym powrotem na scenę muzyczną.

Ku jej pamięci w Ostrowcu Świętokrzyskim corocznie odbywa się bluesowo-rockowy festiwal jej imienia "Wielki Ogień".

Przypisy

  1. Historia zespołu "After Blues". Wspólne nagranie Kubasińskiej i After Blues pt. Zobacz jak pięknie dotarło w marcu 2007 do 8. miejsca na Liście Przebojów Trójki.
  2. Galeria zdjęć z koncertu.
  3. Express Ilustrowany: Odeszła, gdy miała wrócić.
  4. http://www.mck.ostrowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=50
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy