Szukaj znanych osób

Michael Apted

Michael Apted

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2275
Ocena: brak ocen

Michael Apted
Michael Apted

Michael Apted (ur. 10 lutego 1941 r. w Aylesbury, Buckinghamshire) angielski reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Od 2003r. prezydent Stowarzyszenia Reżyserów Amerykańskich (Directors Guild of America).

Studiował prawo i historię na Cambridge University. Swoją karierę rozpoczął od pracy w telewizji – odbył staż w Granada Television, gdzie początkowo był researcherem, później reporterem śledczym programu „World in Action”. Jednym z pierwszych projektów, przy którym pracował, był film „Seven Up” (1964, reż. Paul Almond). Jego bohaterami były siedmiolatki z różnych grup społecznych Londynu, które opowiadały o sobie, swoich marzeniach, przemyśleniach. Apted wyszukiwał dzieci, które miały wziąć udział w projekcie. Po siedmiu latach wrócił do bohaterów tego filmu i nakręcił z nimi wywiady. Wracał do nich co każde kolejne siedem lat, tworząc w ten sposób serię "Up", która stała się jego flagową produkcją.

W trakcie pracy w Granada Television pracował również nad fabularnymi serialami telewizyjnymi, m.in. Coronation Street. Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny to „The Triple Echo” z 1972.

Od 1980r. mieszka w USA.

Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych. Dwukrotnie nominowany do Oscara: w 1980r. za „Córkę górnika”, w 1988r. za „Goryle we mgle”.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy