Szukaj znanych osób

Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska

Data urodzenia: 02 sierpnia 1972 r.

Kategoria: Aktorki Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 8389
Ocena: liczba gł.: 24

Biografia

Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Steczkowskich. Zadebiutowała, wygrywając program telewizyjny Szansa na sukces, gdzie wykonała utwór Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam. W roku 1994 zdobyła Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, które to trofeum wręczyła jej wówczas Irena Santor. W roku 1995 zwyciężyła Festiwal Państw Bałtyckich w Karlshamn wykonując utwór Moja intymność oraz reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z piosenką Sama, w którym zajęła 18 miejsce. Wystąpiła także na Sopot Festival, przedstawiając w konkursie piosenki Dziewczyna Szamana i Wrogu mój oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując Samą i Własne korytarze.

W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z tego albumu uznany został przebojem roku 1996 w wielu plebiscytach, a sam album, wydany na początku 1996 roku, zyskał miano potrójnej platynowej płyty, sprzedając się w ponad 350 000. nakładzie.

Justyna Steczkowska została wyróżniona nagrodą muzyczną Fryderyk '96 w pięciu kategoriach (Wokalistka roku, Album roku – Dziewczyna Szamana, Piosenka roku – Oko za oko, Fonograficzny debiut roku, Teledysk roku – Oko za oko). Otrzymała także statuetkę Wiktora '96 w kategorii najlepszej piosenkarki i artystki estrady.

Wydana w 1997 roku druga płyta zatytułowana Naga również osiągnęła status platynowej płyty. Znana z przebojów Za dużo wiesz i Za karę, ukazuje łagodniejsze oblicze artystki, stanowiąc nawiązanie do muzyki filmowej.

Płyta Dzień i Noc (2000), z tekstami autorstwa m.in. Edyty Bartosiewicz i Kasi Nosowskiej to zmiana kierunku twórczości artystycznej Steczkowskiej. W pierwszej części płyty, Dniu, artystka wykonała utwory taneczne, beatowe, nawiązujące do twórczości m.in. Madonny. Druga część krążka, Noc, zawiera utwory inspirowane muzyką filmową z wokalizami Steczkowskiej, nie zawierające słów.

Album Mów do mnie jeszcze z 2001 roku zawiera utwory do tekstów z Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Wydana w roku 2002 płyta pt. Alkimja nawiązuje do kultury żydowskiej i zawiera utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. Za sprzedaną w 35 tys. egzemplarzy Alkimję Justyna Steczkowska otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku etno/folk.

Album Femme Fatale z roku 2004 prezentuje znane utwory poprzednich dekad w nowych aranżacjach oraz trzy premierowe piosenki. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym artystka wciela się w rozmaite postacie kobiece, artystki z dawnych lat. (Kalina Jędrusik, Anna German, Marilyn Monroe, Edith Piaf)

W 2006 roku Steczkowska wystąpiła na Przystanku Woodstock. 4 grudnia tego samego roku artystka wydała singiel, zatytułowany "Świąteczna piosenka o miłości" z muzyką i tekstem własnego autorstwa.

Kolejny w w karierze Steczkowskiej album, "Daj mi chwilę", promowany przebojem "To tylko złudzenie" z teledyskiem w reżyserii Patrycji Woy-Wojciechowskiej miał premierę 1 czerwca 2007 roku. Płyta uzyskała status platynowej.

Piosenki, w których używa swojej skali głosu to m.in. "Ikuku" z płyty "Dzień i Noc", "Moja intymność", "Buenos Aires" oraz wiele wykonań koncertowych, np. "Słoneczko", czy "Oczy czarne".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy