Szukaj znanych osób

Jay-Z

Jay-Z

Data urodzenia: 04 grudnia 1969 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2788
Ocena: brak ocen

Jay- Z, właściwie Shawn Carter (ur. 4 grudnia 1969 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk hiphopowy. Jego kariera rozpoczęła się od freestylowania na ulicach Brooklynu. Początkowo występował wśród kolegów jako "Jazzy", potem zmieniając pseudonim na "Jay-Z". Wkrótce wraz z przyjaciółmi – Damonem Dashem i Kareemem "Biggsem" Burkealemem – założył własną wytwórnię płytową, nazwaną Roc-A-Fella Records.

Pierwszą wydaną płytą pod szyldem Roc-A-Fella Records, był album Jaya-Z Reasonable Doubt. Utwory z tej płyty – "Ain’t No Nigga" (feat. Foxy Brown), oraz "Can’ t Knock the Hustle" (feat. Mary J. Blige) stały się przebojami, dzięki którym Jay-Z stał się jedną z najważniejszych postaci w świecie hip-hopowym.

Drugi album, In My Lifetime, Vol. 1, nagrany we współpracy z DJ-em Premierem, nie odniósł większego sukcesu. Dopiero trzeci album, Vol. 2... Hard Knock Life zdobył uznanie i już w pierwszych tygodniach sprzedał się w ponad 300 000 egzemplarzy. Do sukcesu płyty niewątpliwie przyczynili się zaproszeni przez Jaya goście – DMX, Too Short, Jermaine Dupri, a także znakomici producenci – Swizz Beatz i Timbaland. Po wydaniu tego krążka Jay-Z rozpoczął tournee na dużą skalę, wkrótce też stał się jednym z najpopularniejszych raperów wschodniego wybrzeża USA.

Pod koniec 1999 roku ukazała się jego trzecia płyta – Vol. 3... Life and Times of S. Carter, przeszła jednak bez specjalnego rozgłosu. Jednak już w 2000 roku Jay-Z wydał album The Dynasty: Roc La Familia, skąd pochodzi m.in. utwór "Just wanna love U".

W 2001 roku Jay-Z wydał z wytwórnią DMF, kolejny album The Blueprint, na którym znalazł się m. in. singiel nagrany z Eminemem. Rok później, już we współpracy z Roc-A-Fella Records, powstał album The Blueprint²: The Gift & the Curse. Na płycie znalazły się utwory nagrane z takimi artystami jak Faith Evans & Notorious B.I.G., Dr Dre, Sean Paul, Beyonce, Lenny Kravitz, Beanie Sigel.

W 2002 roku, razem z R. Kellym nagrali płytę The Best of Both Worlds. Dwa lata później ukazała się płyta Shawna Cartera z nu metalowym zespołem Linkin Park zatytułowana Collision Course. 18 lipca 2004 roku, na potrzeby programu MTV, w hollywoodzkiej Roxy Hall został nagrany ich wspólny koncert, podczas którego zostało zmiksowanych kilka utworów Linkin Park i Jaya.

Jay-Z zamierza nawet poświęcić się karierze managera. Raper od stycznia 2005 roku objął fotel prezesa wytwórni Def Jam. Wcześniej jego własna firma – Roc-A-Fella Records została sprzedana Def Jam Records]] (oficjalnie z powodu niezgody między właścicielami – Jayem-Z i Damonem Dashem). Jay-Z stanął na czele połączonych firm.

W życiu prywatnym związany jest z gwiazdą R&B, wokalistką Beyonce Knowles. Znany jest również jest z wielu beefów. Miał wojnę między innymi z Nas, 50 Cent (jednak szybko się z nim pogodził i nagrali wspólnie piosenkę If I Can't Remix, DMX, Mase, Mobb Depp).

Plasuje się drugim miejscu, na liście najbogatszych osób w biznesie hip-hopowym (za Sean Combsem). Jego majątek szacuje się na około 340 mln. dolarów.

Ma własną firmę odzieżową Rocawear założoną w 1999.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy