Szukaj znanych osób

Jan Peszek

Jan Peszek

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1064
Ocena: liczba gł.: 1

Jan Peszek
Jan Peszek
Jan Peszek
Jan Peszek

Jan Peszek (ur. 13 lutego 1944 w Szreńsku) - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował - na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu - w teatrze. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Teatrze Starym, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy czy Grzegorza Jarzyny.

W filmie debiutował już w 1969 w Znakach na drodze, jednak regularnie na ekranach kinowych zaczął się pojawiać dopiero na początku lat 80. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, w jego filmografii znajdują się role m.in. w Był jazz Falka, Trójkącie Bermudzkim Wójcika, Ferdydurke Skolimowskiego, Śmierci jak kromka chleba Kutza i Darmozjadzie polskim Wylężałka.

W RMF FM czyta kryminalno-polityczną powieść Klary Weritas pt. W imię Ojca".

Jest ojcem aktorki i piosenkarki Marii (wraz z nią i zespołem Voo Voo nagrał płytę Muzyka ze słowami) oraz aktora Błażeja.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy