Szukaj znanych osób

Jamie Foxx

Jamie Foxx

Data urodzenia: 13 grudnia 1981 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 997
Ocena: brak ocen

Jamie Foxx – amerykański aktor ur. 13 grudnia 1967 r., zdobywca Złotego Globu i Oscara za rolę w filmie Ray.

Jamie Foxx urodził się jako Eric Marlon Bishop 13 grudnia 1967 roku w miasteczku Terrell, w Teksasie. Po rozwodzie rodziców wychował go dziadek. W dzieciństwie bardzo często chodził do kościoła, gdzie nauczył się śpiewać. Śpiew i muzyka stała się jego pasją. Studiował muzykę na U.S. International University w San Diego. W czasie studiów grał jako rozgrywający w uczelnianej drużynie futbolu amerykańskiego. Jamie Foxx rozpoczynał swoją karierę występując w klubach jako komik i aktor komediowy. Na początku lat 90. XX wieku regularnie pojawiał się w komediowej serii TV In Living Color, gdzie występował tam u boku Keenana Ivory’ego Wayansa, Damona Wayansa i Jima Carreya.

W 1996 roku zaczął prezentować w amerykańskiej sieci telewizyjnej WB swoje autorskie show pt. Jamie Foxx Show. Program ten stał się jednym z najpopularniejszych programów sieci. Emisja programu trwała pięć lat, w tym czasie Foxx zdobył jedną nagrodę NAACP Image oraz trzy nominacje do tej nagrody przyznawanej w katego W 2002 roku Foxx zrealizował swój pierwszy program komediowy prezentowany na kanale HBO – Jamie Foxx: I Might Need Some Security. Miał także okazję do prowadzenia popularnego programu TV Saturday Night Live w sezonie 2001-2002.

Prawdziwą sławę jednak przyniosła mu rola w filmie biograficznym Ray, gdzie wcielił się w postać genialnego muzyka Raya Charlesa. Otrzymał za tą rolę w 2005 r. Złoty Glob i Oscara w kategorii najlepszego aktora.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy