Szukaj znanych osób

Irena Santor

Irena Santor

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 18848
Ocena: liczba gł.: 11

Występy

Miała wystąpić na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku, skąd organizatorzy chcieli wysłać po nią samolot do Poznania, ale Estrada Poznańska żądała za to zbyt dużo pieniędzy i festiwal nie mógł sobie na to pozwolić. W efekcie pierwszy raz Irena Santor wystąpiła dopiero na opolskim IV KFPP w 1966 i zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Premiery.

Wraz z mężem Stanisławem Santorem wystąpiła kolejny raz w programie "Zgaduj Zgadula", tym razem w programie nr. 117. 4 marca 1967 roku w Radomskich Zakładach Obuwia. W programie odbył się konkurs pt. Od maczugi do rakiety. Ponadto wystąpili: Krzysztof Cwynar, Jerzy Michotek, Ludwik Przybylski oraz Karol Rokita.

W 1979 roku na koncercie opolskim XXXV-lecia PRL, poświęconemu przeglądowi polskiej piosenki, zaśpiewała dwa utwory Embarass i Powrócisz tu. Za liryczny walc Embarass otrzymała pierwsze w swojej karierze Grand Prix. W finale festiwalu Mariusz Walter, realizator telewizyjny przedsięwzięcia, zadecydował iż piosenkarka będzie śpiewając nagrodzoną piosenkę schodzić z samej góry amfiteatru po kamiennych głazach w pantoflach na wysokim obcasie. W koncercie zatańczyła razem z Jerzym Połomskim do jego piosenki Cała sala śpiewa z nami.

Wręczała wspólnie z Małgorzatą Walewską statuetki Teraz Polska 21 maja 2001 roku w warszawskim Teatrze Wielkim producentom za promowanie polskich produktów.

Z promocją płyty Jeszcze związana była trasa koncertowa Ireny Santor w marcu i kwietniu 2002 roku. Na koncertach usłyszeć można było głównie premierowe piosenki (takie jak: Jak fart to fart, Jak dobrze gdy się nic nie musi czy Jeszcze kochasz mnie) z albumu który 6 kwietnia trafił na sklepowe półki. Podczas trasy piosenkarka odwiedziła: Rzeszów (1 marca Klub Akademicki, ul. Piłsudskiego 34), Lublin (2 marca Filharmonia Lubelska, ul. M. Skłodowskiej 5), Łódź (9 marca Teatr Wielki), Bielsko Białą (17 marca Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27), Gliwice (14 kwietnia Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 55/57), Chorzów (15 kwietnia Teatr Rozrywki ul. Konopnickiej 1), Piłe (20 kwietnia Pilski Dom Kultury, Pl. Staszica 1), Poznań (21 kwietnia sala Grunwald, ul. Polna 86), Szczecin (22 kwietnia Opera i Operetka na Zamku, ul. Korsarzy 34), Cieszyn (26 kwietnia Teatr im. Adama Mickiewicza, Pl. Teatralny 1), Oświęcim (27 kwietnia Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24).

23 sierpnia 2002 roku wystąpiła w Operze Leśnej w finałowej części Sopot Festival 2002. Na sopockiej estradzie piosenkarka przypomniała najbardziej znane przeboje oraz piosenki z najnowszego albumu "Jeszcze". Wokalistce towarzyszyła orkiestra Kukla Band. Irena Santor odebrała także nagrodę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości. Koncert trwał 23 minuty a poprowadzili go debiutująca wówczas na antenie TVP 1 Magda Mołek oraz Artur Orzech. Koncert obejrzało wtedy ponad 8 milionów widzów.

Również w 2002 roku wystąpiła w transmitowanym przez TVP 1 koncercie z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej. Zaśpiewała tam piosenki: Tych lat nie odda nikt oraz Embarras.

Artystka brała udział w wielu koncertach charytatywnych min.: w akcji pomocy powodzianom powodzi tysiąclecia w 1997 roku oraz w 2005 roku w akcji pomocy ofiarom grudniowego tsunami w Azji Południowo-Wschodniej.

6 lutego 2005 roku, na Placu Teatralnym w Warszawie odbył się koncert charytatywny Pokonamy fale, na rzecz dzieci - ofiar tsunami. Wystąpili licznie polscy artyści m.in. Irena Santor, która zaśpiewała swoja najnowszą piosenkę Twarze, twarze. Na koncercie tym w grupie ze znanymi polskimi artystami zaśpiewała również piosenkę Pokonamy fale (do słów Jacka Cygana i muzyki Romualda Lipko).

Wspomaga fundację Anny Dymnej Mimo wszystko na koncertach organizowanych przez tę fundację: I Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który odbył się 5 czerwca 2005, na II Festiwalu Zaczarowanej Piosenki odbytym: 17 czerwca 2006 oraz na III Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 16 czerwca 2007 , jest również Honorową Patronką Festiwalu. 25 października 2005 roku odebrała nagrodę Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka, na ceremonii w warszawskiej Kawiarnia "Kaprys", w gmachu Telewizji Polskiej.

Irena Santor stara się ograniczać swoje występy na scenie, jednak z okazji Dnia Kobiet w 2005 roku zgodziła się na dwa duże koncerty : 7 marca w Poznaniu w Teatrze Wielkim i 12 marca w Łodzi w Teatrze Muzycznym, była to kolejna okazja na promocję zdrowego trybu życia.

Wielokrotnie była bohaterką programów muzycznych w TVP takich jak: Szansa na sukces czy Wideoteka dorosłego człowieka. Wystąpiła również w programie Porozmawiajmy u ks. Nowaka (w 2003 roku) i w teledysku promującym Unię Europejską.

W październiku 2006 roku była gościem programu TVP 1 Od przedszkola do Opola. Zaśpiewała w nim dwie piosenki (Już nie ma dzikich plaż oraz Złoty pierścionek). W programie wystąpiło pięć młodych uczestniczek, które zaśpiewały piosenki z jej repertuaru (takie jak: Na moją głowę lecą krople deszczu, Kalosze szczęścia, Życie na różowo, Gąska i żabka, C’est si bon). W programie zwyciężyła 8 - letnia Paulina Zambrowska z Augustowa śpiewająca utwór Życie na różowo.

23 października 2006 roku o godz. 19:00 odbyło się spotkanie z piosenkarką w Krakowie, w Klubie Garnizonowym (przy ul. Zyblikiewicza 1) z cyklu Ludzie estrady – śpiewane rozmowy... Irena Santor była gościem Niny Repetowskiej.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy