Szukaj znanych osób

Ingrid Bergman

Ingrid Bergman

Data urodzenia: 29 sierpnia 1915 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 4105
Ocena: liczba gł.: 1

Aktorstwo

Zamarzyła o aktorstwie po tym, jak wzięła udział w filmie Landskamp jako statystka. Jej rodzice umarli, kiedy była dzieckiem, więc opiekował się nią dziadek. Ingrid została uczennicą prestiżowej szkoły Swedish Royal Theatre, ale stwierdziła, że teatr jej nie pociąga.

W 1935 pojawiła się w pierwszej roli, w której miała kwestie. W 1936 wcieliła się w Anitę Hoffman w filmie Intermezzo. Szczęśliwie dla niej, wielki producent David O. Selznick, autor sukcesów wielu hollywoodzkich gwiazd, obejrzał film i postanowił zrealizować jego amerykańską wersję z panną Bergman w roli głównej. W 1939 doszło do produkcji Intermezzo w Hollywood. Potem aktorka pojechała do Szwecji, gdzie zagrała w dwóch filmach i wróciła do USA, by pojawić się w trzech dobrze odebranych obrazach. W 1941 otrzymała propozycję zagrania głównej roli kobiecej u boku Humphreya Bogarta w filmie Casablanca.

W 1943 pojawiła się w głównej roli w filmie Komu bije dzwon na podstawie powieści Hemingwaya. Otrzymała za nią pierwszą nominację do Oscara. Rok później wcieliła się w Paulę Alquist w Gaslight i za tę kreację otrzymała nagrodę Akademii Filmowej. Trzecią nominację przyniosła jej rola siostry Benedyktyny w The Bells of St. Mary's. Rola Joanny D'Arc zaowocowała nominacją numer 4.

Tymczasem w 1949 roku Ingrid kręciła film Stromboli we Włoszech, zakochała się w jego reżyserze, Roberto Rossellinim i porzuciła dla niego męża i małą córeczkę Pię. Za ten występek spotkała się z ogromną krytyką opinii publicznej. Ingrid nosiła dziecko Rosselliniego i, by je w spokoju urodzić, pozostała we Włoszech. Tam na świat przyszedł ich syn. W niedługim odstępie czasu Bergman urodziła Rosselliniemu bliźniaczki, w tym Isabellę Rossellini, bardzo cenioną i popularną dziś aktorkę. W 1950 poślubiła Roberta, ale po 7 latach rozwiedli się. We Włoszech nakręciła kilka filmów, a do Hollywood wróciła obrazem Anastacia (1956), za rolę w którym uhonorowano ją jej drugim Oscarem. W 1974 zagrała w Morderstwie w Orient Expressie, co z kolei zaowocowało 3 statuetką w jej karierze. Ostatnią nominację przyniósł jej film Höstsonaten (1978). Uważała, że była to jej najlepsza rola.

Jej ostatnim triumfem był serial Kobieta o imieniu Golda z 1982, w którym za rolę Goldy Meir przyznano jej nagrodę Emmy. Jednak Ingrid tego nie doczekała. Zmarła w 67. rocznicę urodzin na raka piersi.

Często grywała kobiety silne, o ciekawej osobowości. Trzykrotnie była laureatką Oscara: w 1945 za rolę w filmie Gaslight, 1957 w Anastasii i w 1975 za Morderstwo w Orient Ekspressie.

Ingrid Bergman w filmie Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)
Ingrid Bergman w filmie Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)
W filmie Komu bije dzwon (1943)
W filmie Komu bije dzwon (1943)
W filmie Casablanca (1942)
W filmie Casablanca (1942)
W filmie Gaslight (1944)
W filmie Gaslight (1944)
W filmie Notorious (1946)
W filmie Notorious (1946)
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy