Szukaj znanych osób

Igor Michalski

Igor Michalski

Data urodzenia: 10 stycznia 1957 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 767
Ocena: brak ocen

Igor Michalski (ur. 10 stycznia 1957 w Sopocie), polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Jest synem aktora Stanisława Michalskiego. W 1980 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W tym samym roku debiutował rolą Janka w "Nowych szatach króla" według Hansa Christiana Andersena w reżyserii Bogdana Toszy na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, którego aktorem pozostał do 1982 i w którym występował pod nazwiskiem Igor Mielczarek.

W latach 1982–2006 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrał m.in. we "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (Król) i "Ryszard III" (Stalney) Williama Shakespearea, "Trzy siostry" (Solony) i "Mewa" (Ilja Szamrajew) Antoniego Czechowa, "Noże w kurach" (Gilbert) Davida Harrowera. Współpracował (jako asystent reżysera) z Anną Augustynowicz. W 2003 w Teatrze Muzycznym w Gdyni reżyserował "Sceny miłosne dla dorosłych" Zbigniewa Książka.

W filmie debiutował w 1984 w "Czasie dojrzewania" w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego. Od tego czasu grał u takich tezyserów jak Kazimierz Kutz ("Wkrótce nadejdą bracia"), Barbara Sass ("Pajęczarki"), Magdalena Łazarkiewicz ("Drugi brzeg") czy Robert Gliński ("Wróżby Kumaka"). Występował również w serialu "Radio Romans" (1994–1995) oraz w spektaklach Teatru Telewizji.

Od 2005 współpracuje z Piotrem Rubikiem, występując jako narrator w oratoriach Tu Es Petrus i Psałterz Wrześniowy.

Od 2007 jest dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy