Szukaj znanych osób

George Clooney

George Clooney

Data urodzenia: 06 maja 1961 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1416
Ocena: liczba gł.: 1

George Clooney (ur. 6 maja 1961 w Lexington, Kentucky) – aktor amerykański.

Syn dziennikarza Nicka Clooneya, prezentera telewizyjnego i kandydata demokratów do Izby Reprezentantów z Kentucky w 2004, bratanek aktorki i piosenkarki Rosemary Clooney (jednej z żon aktora i reżysera Jose Ferrera). Studiował na Northern Kentucky University. W 1982 na zaproszenie kuzyna Miguela Ferrera osiedlił się w Kalifornii i rozpoczął pracę aktora.

Początkowo grywał nieduże role w produkcjach telewizyjnych, m.in. The Facts of Life, Roseanne, Sunset Beat, Baby Talk, Bodies of Evidence, Sisters. Przełomem w karierze okazała się rola doktora Rossa w bardzo popularnym serialu Ostry dyżur (1994-2005), która zapewniła mu popularność, dwie nominacje do nagrody Emmy i wiele intratnych propozycji filmowych.

Prywatnie wielki miłośnik motocykli. Urządza sobie przejażdki w każdej wolnej chwili (oraz np. na planie filmowym Ocean's 13 i poza nim z Bradem Pittem - także wielkim fanem jednośladów). W piątek 21 września 2007 roku odniósł obrażenia w wypadku motocyklowym. Po przewiezieniu do szpitala okazało się że ma złamane żebro. George'owi Clooneyowi grozi rozprawa sądowa w związku z wypadkiem, który spowodował 21.09.2007 w Weehawken w stanie New Jersey.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy