Szukaj znanych osób

Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka

Data urodzenia: 25 maja 1952 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 3655
Ocena: liczba gł.: 8

Gabriela Kownacka, z domu Kwasz (ur. 25 maja 1952 we Wrocławiu) – polska aktorka teatralna i telewizyjna. Absolwentka PWST w Warszawie.

W 1971 r. ukończyła III LO we Wrocławiu i zdała maturę. W tym samym roku dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku strudiów zagrała rolę Zosi w Weselu Andrzeja Wajdy.

Dyplom ukończenia PWST otrzymała w 1975 r. bez wyróżnienia z tytułem: magister sztuki aktor dramatyczny. W tym samy roku zaangażowała się do Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce Pepsie, Pierrette Bruno w reżyserii twórcy i dyrektora tego teatru Edwarda Dziewońskiego. Również w tym samym roku w Teatrze Telewizji zagrała rolę Maggie w sztuce Arthura Millera Po upadku w reżyserii Andrzeja Łapickiego.

W 1977 r. otrzymała nagrodę im. Stanisława Cybulskiego za rolę Maggie i hrabianki Rity w Trędowatej Jerzego Hoffmana. W 1978 r. otrzymała od Erwina Axera propozycję angażu do Teatru Współczesnego w Warszawie, a potem w roku 1983 od Jerzego Grzegorzewskiego, który tworzył zespół po objęciu dyrekcji Teatru Studio w Warszawie.

W 1983 r. urodziła syna Franciszka. W 1998 r., jeszcze jako aktorka Teatru Studio, zagrała gościnnie w Teatrze Narodowym rolę siostry Dory w Halce Spinozie według Witkacego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Od 1999 r. jest aktorką Teatru Narodowego.

Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy