Szukaj znanych osób

Edie Falco

Edie Falco

Data urodzenia: 05 lipca 1963 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 882
Ocena: brak ocen

Edith Falco (ur. 5 lipca, 1963) telewizyjna, filmowa i teatralna aktorka, trzykrotna laureatka nagrody Emmy. Zasłynęła dzięki roli Carmeli Soprano, żony Tony'ego Soprano w serialu Rodzina Soprano.

Falco urodziła się na Brooklinie w Nowym Jorku. Jej ojciec, Frank Falco, włoski był artystą komercyjnym, który pracował jako rzeźbiarz, a matka, Judith Anderson, była aktorką szwedzkiego pochodzenia. [1]; ma trójkę rodzeństwa - Josepha, Paula i Ruth. Dorastała w Northport na Long Island, kończąc szkołę Northport High School w 1981 roku po tym jak zagrała rolę Elizy Doolittle w produkcji "My Fair Lady". Studiowała na Uniwersytecie w Nowym Jorku z aktorami, Stanleyem Tucci i Vingiem Rhames z którym nadal się przyjaźni.

Jej pierwszą większą rolą było wystąpienie w w 1994 roku w filmie Woody Allena "Strzały na Broadwayu". Powodem dla którego dostała ta rolę była znajomość z czasów studenckich z Ericiem Mendelsohnem, który był w tym czasie asystentem w ekipie Allena.

Falco jest jedyną aktorką która otrzymała w jednym roku Złoty Glob, nagrodę Emmy oraz SAG Award za jej rolę w serialu telewizyjnym "Rodzina Soprano", w którym zagrała rolę Carmeli Soprano żony Tony'ego. Zagrała także w "Prawo i porządek" i "Homicide: Life on the Street".

Falco w czasie swojej dotychczasowej kariery otrzymała 3 nagrody Emmy, dwa Złote Globy i trzy nagrody SAG.

Zagrała także w filmach: "Trust", "Cop land", "Zagubione serca", "Miasto słońca", za który otrzymała nagrodę Krytyków filmowych z Los Angeles za najlepszą rolę drugoplanową. Zagrała także w filmie "Kolor zbrodni"

Na Broadwayu wystąpiła m.in. w sztukach "Side man" oraz "Frankie and Johnny in the Claire de Lune".


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy