Szukaj znanych osób

Dieter Bohlen

Dieter Bohlen

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 751
Ocena: brak ocen

Dieter Günter Bohlen (ur. 7 lutego 1954 w Berne k. Oldenburga) - niemiecki muzyk, kompozytor i wokalista. Znany przede wszystkim jako członek duetu Modern Talking. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Muzyką zajmował się od dziecka, w połowie lat 70. koncertował z grupami Da Capo, Aorta i Mayfar. W 1978 roku wydał dwa single z grupą Monza. W 1979 podpisał profesjonalny kompozytorsko-producencki kontrakt z hamburskim wydawnictwem Intersong. Produkował piosenki dla niemieckich artystów oraz wydawał solowe single jako Steve Benson, występował też w grupie Sunday. Jego największym przebojem z tego okresu jest "Hale, Hey Louise" w wykonaniu Ricky'ego Kinga.
W 1984 wraz Thomasem Andersem założył zespół Modern Talking, z którym odniósł międzynarodowy sukces. W międzyczasie komponował i produkował też płyty dla takich artystów jak C.C.Catch czy Chris Norman. W 1987 działalność Modern Talking została zawieszona, a Bohlen założył własną grupę Blue System. W 1989 stworzył płytę ze ścieżką dźwiękową do serialu telewizji ZDF "Rivalen der Rennbahn", która rozeszła się w ponad milionowym nakładzie. W 1991 nagrał utwór "It's All Over" w duecie z Dionne Warwick i wydał go pod szyldem Blue System. W tym samym roku rozpoczął trwającą do 1994 roku i obfitującą w sukcesy współpracę z Bonnie Tyler. W 1997 wydany został ostatni album Blue System.
Na początku roku 1998 wraz z Andersem reaktywowali Modern Talking i wydali zawierający remixy starych przebojów album "Back For Good", który na całym świecie znalazł 10 milionów nabywców. Do 2003 nagrał z Modern Talking jeszcze 5 albumów, po czym definitywnie zakończył działalność grupy. W tym samym czasie zaangażował się w niemiecką edycję programu "Idol" (Deutschland sucht den Superstar). Płyty produkowane przez Bohlena dla jego uczestników rozchodziły się w platynowych nakładach, rozwinięta została też współpraca ze zwycięzcą Alexanderm Klawsem oraz finalistą Danielem Küblböckiem. Planowana była współpraca także z drugą w programie Juliette Schoppmann, jednak po jej odmowie Bohlen z sukcesami komponował i produkował dla Yvonne Catterfeld.

W 2004 roku wydane zostały ostatnie płyty tych wykonawców z premierowym materiałem od Bohlena. 2005 rok to przerwa w działalności muzycznej i czas większego zaangażowania w życie rodzinne, przyjaciółka Estefania Küster (ostatecznie rozstali się w sierpniu 2006) urodziła Dieterowi syna Maurice'a Cassiana.
W 2006 roku telewizja RTL zdecydowała się na emisję kreskówki opartej na biografii Bohlena, a sam Bohlen równolegle wydał pierwszy album podpisany własnym nazwiskiem. 24 listopada Bohlen wystąpił podczas festiwalu Diskoteka-80 w Moskwie, wykonując trzy utwory Blue System oraz mix największych przebojów Modern Talking. Obecnie zajmuje się komponowaniem i produkcją piosenek, współpracując z wywodzącym się z Deutschland sucht den Superstar niemieckim wokalistą Markiem Medlockiem.

Powstał też animowany film oparty na biografii Bohlena, zatytułowany Dieter der Film.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy