Szukaj znanych osób

Coluche

Coluche

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1185
Ocena: brak ocen

Coluche
Coluche

Coluche właśc. Michel Gérard Joseph Colucci (ur. 28 października 1944 w Paryżu, zm. 19 czerwca 1986) – francuski aktor. Zginął w wypadku samochodowym na drodze w okolicy Grasse jadąc z Cannes do Opio.

Jego ojciec - Honorio Colucci, z pochodzenia Włoch, zmarł w 1947 roku i od tej pory Michel Colucci wychowywany był tylko przez matkę, która z małej pensji musiała utrzymać siebie i troje dzieci. Michel ukończył w 1958 szkołę podstawową i później pracował dorywczo. W 1964 roku został wcielony do wojska, gdzie został skazany za niesubordynację. Po wyjściu z więzienia i opuszczeniu wojska pracował przez pewien czas z matką w kwiaciarni, ale szybko porzucił to zajęcie, by zająć się tym, co interesowało go o bardziej - muzyką i kabaretem.

Śpiewał utwory Borisa Viana, Georges'a Brassensa i Yves'a Montanda, występował w kabarecie Chez Bernadette i La Méthode. Był jednym z założycieli Café de la Gare, otwartej 12 czerwca 1969 kawiarni-teatru, gdzie swoją karierę zaczynał także m.in. Gérard Depardieu i Gérard Jugnot. W związku z problemem alkoholowym, Colucci opuścił zespół w 1970 roku. Rok później założył nową grupę Au vrai chic parisien – Théâtre vulgaire, nazwaną później Le vrai chic parisien, ale ponownie na skutek swojego uzależnienia porzucił zespół i zdecydował się na karierę solową.

W 1974 roku występował w paryskiej Olympii w przedstawieniu Mes adieux au music-hall. W tym samym roku w telewizji wyemitowany został jego skecz L'histoire d'un mec. Coluche występował w licznych filmach komediowych, m.in. w Skrzydełko czy nóżka (1976) u boku Louisa de Funesa. W 1984 roku otrzymał nagrodę Cezara dla najlepszego aktora za rolę w filmie Tchao Pantin (1983).

Coluche był założycielem organizacji Les Restos du Cœur, która zajmuje się dożywianiem najuboższych.

Francuski piosenkarz Renaud Séchan, przyjaciel Coluche'a, nagrał w 1988 album pt. Putain de camion (fr. Pierdolona ciężarówka). Tytułowa piosenka dotyczyła śmierci Coluche, potrąconego w czasie jazdy na motocyklu przez samochód ciężarowy.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy