Szukaj znanych osób

Clive Owen

Clive Owen

Data urodzenia: 03 października 1964 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1736
Ocena: brak ocen

Biografia

Urodził się i dorastał w Coventry, w hrabstwie West Midlands jako czwarty z pięciorga synów wokalisty country. Kiedy miał trzy lata, ojciec odszedł od rodziny. Owen był wychowywany przez matkę i ojczyma, z ojcem ponownie spotkał się w wieku dziewiętnastu lat. Z początku przeciwny szkole dramatu, zmienił zdanie w 1984, po długim i bezowocnym okresie szukania pracy. W latach 1984-86 studiował w londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art wraz z Ralphem Fiennesem i Jane Horrocks.

Podczas pracy nad spektaklem Williama Szekspira Romeo i Julia w londyńskiej Young Vic Theatre poznał swoją przyszłą żoną Sarah-Jane Fenton, z którą wziął ślub 6 marca 1995 roku. Mają dwie córki - Hannah (ur. 1997) i Eve (ur. 1999). Przez pewien okres mieszkali w Londynie, następnie przeprowadzili się do Essex.

Po raz pierwszy pojawił się na małym ekranie w jednym z odcinków serialu BBC Niemowlęta Rockliffe'ów (Rockliffe's Babies, 1987), zanim rok później zadebiutował w kinowym melodramacie fantasy Vroom (1988) z Davidem Thewlisem. Popularność przyniosła mu postać czarującego drania Dereka Love w serialu Chancer (1990-91). W kontrowersyjnym dramacie Zamknij moje oczy (Close My Eyes, 1991) u boku Alana Rickmana zagrał rolę Richarda uwodzonego przez starszą siostrę. Zyskał rozgłos dzięki kreacji Jacka Manfreda w dramacie kryminalnym Krupier (Croupier, 1998). Za rolę dermatologa Larry'ego w dramacie Bliżej (Closer, 2004) otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Złotego Globu i był nominowany do nagrody Oscara.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy