Szukaj znanych osób

Chad Kroeger

Chad Kroeger

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 3223
Ocena: liczba gł.: 2

Chad Kroeger właśc.Chad Robert Turton- (ur. 15 listopada 1974 roku w Hanna, Alberta) - kanadyjski wokalista oraz gitarzysta zespołu Nickelback. Jest przyrodnim bratem basisty zespołu Mike'a Kroegera.

Gdy miał 18 lat, dowiedział się, że on i jego brat Mike Kroeger mają różnych ojców. Jego ojciec zostawił rodzinę, gdy Chad miał 2 lata. Swój żal opisuje później w piosence Too Bad. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat, za namową swojej matki. Był bardzo niepokornym dzieckiem, kiedy miał 14 lat trafił do zakładu dla nieletnich, za włamanie się do swojej szkoły. Jego pierwszą płytą był album grupy Motley Crue Theather of pain. Od najmłodszych lat swego życia kochał muzykę. Na pierwszy koncert wybrał się gdy miał 13 lat, był to występ grupy Metallica oraz The Cult. Kiedy dorósł postanowił założyć własny zespól rockowy.

W 1996 roku napisał dziesięć piosenek, pożyczył od swego ojczyma 1500 dolarów i przekonał swego brata, kuzyna Brandona Kroegera i kolegę Ryana Peake aby nagrać je w Vancouver. Przyjaciel Mike'a zarezerwował im czas w studiu należącym do Turtle Records. Wtedy też narodziła się pierwsza nazwa zespołu Village Idiot, lecz szybko ją zmienili na Brick. Odnieśli spory sukces w ojczystej Kanadzie, po wydaniu najpierw EPki Hesher a następnie albumu Curb w 1996 roku. Sporo koncertowali po różnych klubach. W czasie tych czterech lat koncertowania, Kroeger pracował jako sprzedawca powierzchni reklamowej. Nabyte doświadczenie, wykorzystał później w promocji zespołu.

O zespole Nickelback jak i samym wokaliście zrobiło się głośno kiedy wydali swoją trzecią płytę The State w 2000 roku. Wtedy to zaczęli grać koncerty jako support przed takimi zespołami jak 3 Doors Down czy Creed.

Chad Kroeger podczas koncertu w Dublinie 20 maja 2007 roku
Chad Kroeger podczas koncertu w Dublinie 20 maja 2007 roku

We wrześniu 2002 roku, wraz z grupą Nickelback wydał album Silver Side Up, który okazał się momentem przełomowym w historii zespołu. W 2002 roku zespół otrzymał między innymi cztery statuetki prestiżowych Juno Awards, które są kanadyjskim odpowiednikiem Grammy. Potem posypały się nagrody dla najlepszego zespołu, najlepszego albumu, singli, dla najlepszych teledysków, a na początku 2003 roku Chad Kroeger został uznany za najlepszego autora tekstów.

W 2002 roku Chad Kroeger nagrał wspólnie z wokalistą hard rockowej grupy Saliva Josey'em Scott'em, gitarzystą grupy Theory of a Deadman, Tyler'em Connolly i perkusistą grupy Pearl Jam Matt'em Cameron'em utwór Hero, który promował film Spider Man. Utwór Hero cieszył się bardzo dużą popularnością na listach przebojów.

Także i w 2002 roku Kroeger wraz z Jonathan'em Walvatne założył wytwórnię 604 Records, która wydaje płyty takich zespołów jak Theory of a Deadman, Armchair Cynics, oraz Marianas Trench. W tym samym roku, Kroeger nagrał wspólnie z gitarzystą Carlosem Santaną utwór Why Don't You & I, który znalazł się na płycie gitarzysty Shaman. W 2003 roku wytwórnia Arista Records wydała ten utwór na singlu.

W 2003 roku Kroeger wystąpił gościnnie na płycie Bo Bice'a The Real Thing, natomiast dwa lata później wystąpił gościnnie na drugiej solowej płycie perkusisty Motley Crue Tommy'ego Lee zatytułowanej Tommyland: The Ride. Kroeger zagrał w utworze Trying to be Me.

22 czerwca 2006 roku został zatrzymany przez policję w Surrey za jazdę w stanie nietrzeźwym.

W 2007 roku ponownie nagrał w duecie z Carlosem Santaną. Nagrali razem utwór Into The Night, która została wydana na singlu 20 sierpnia 2007 roku. Utwór znalazł się na albumie Ultimate Santana. Kroeger brał udział także w powstaniu płyty muzyka Travis Tritt'a The Storm, na której to muzyk nagrał cover utworu zespołu Nickelback Should've Listened, pochodzącego z krążka The Long Road z 2003 roku.

W styczniu 2008 roku zakończył 3-letnią trasę wraz z zespołem Nickelback, która promowała ostatni jak narazie album grupy All the Right Reasons z 2005 roku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy