Szukaj znanych osób

Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz

Data urodzenia: 14 sierpnia 1938 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 3185
Ocena: liczba gł.: 2

Gwiazda w łódzkiej alei Gwiazd
Gwiazda w łódzkiej alei Gwiazd

Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie, obecnie dzielnica Warszawy) - polska aktorka filmowa.

Po szkole podstawowej miała problemy z przyjęciem do gimnazjum ze względu na pochodzenie arystokratyczne (pochodzi z rodziny hrabiowskiej, pieczętującej się herbem Leliwa). Przyjęto ją po interwencji w Ministerstwie Kultury i Sztuki. W swoich wspomnieniach aktorka pisze: „Udział w filmie miał też swoje przykre konsekwencje. Na mojej cenzurze było aż jedenaście dwój, nawet z zachowania za nieobecność”. Musiała zmienić szkołę; do matury przygotowywała się w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Debiutowała w ekranizacji Zemsty w reżyserii Antoniego Bohdziewicza, wcielając się w postać Klary. Film, nakręcony w 1956 roku, miał premierę 30 września 1957 roku.

W latach 1957-1958 studiowała w warszawskiej PWST.

Po roku studiów została usunięta z uczelni. W 1973 r. otrzymała bez egzaminu uprawnienia aktorskie z Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Córka hrabiego Krzysztofa Marii Tyszkiewicza i Barbary Rechowicz. Jest matką aktorek Karoliny Wajdy oraz Wiktorii Padlewskiej.

Jest jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy