Szukaj znanych osób

Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś

Kategoria: Aktorki Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 12333
Ocena: liczba gł.: 26

Alicja Bachleda-Curuś
Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś (ur. 12 maja 1983 w Tampico w Meksyku) – polska aktorka i piosenkarka. Ukończyła V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, chodziła do klasy o profilu ogólnym z rozszerzoną nauką języka hiszpańskiego i angielskiego.

Po raz pierwszy wystąpiła publicznie mając sześć lat. Jest laureatką wielu polskich festiwali piosenki dziecięcej - zajęła pierwsze miejsce na festiwalu w Krakowie (1994), otrzymała Grand Prix na festiwalach w Częstochowie (1994) i Tucholi (1996), Główną Nagrodę na przeglądzie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej w Krakowie (1997). Otrzymała także I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Angielskiej "Eurosong" w Krakowie (1997) oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (1998). Wielokrotnie reprezentowała Telewizję Polską na festiwalach zagranicznych: w Chorwacji (1995), Niemczech (1995), Bułgarii (1995), Włoszech (1996) i na Łotwie (1996). Występowała też na koncertach UNICEF-u w Sali Kongresowej w Warszawie. Została uznana za najbardziej uzdolnioną solistkę dziecięcą 1995 roku (Grand Prix I Programu Telewizji Polskiej - Tęczowy Music Box). Nagrała już kilka teledysków, dwie samodzielne kasety (Sympatyczne sny, Nie załamuj się – minuta fantazji). 22 października 2001 ukazała się solowa płyta Alicji – Klimat, której zapowiedzią był wydany w 1999 r. singiel Marzyć chcę. Album Klimat promował wydany w marcu 2002 tytułowy singiel. W marcu 2002 r. wydany został kolejny singel z albumu - Nie pytaj, nie pytaj mnie.

Najbardziej znaną jej rolą jest postać Zosi w Panu Tadeuszu, Andrzeja Wajdy.

Jako aktorka odniosła sukces w Niemczech, otrzymując główne role w młodzieżowych filmach Z miłością nie wygrasz, Letnia burza i Krew Templariuszy. Kolejnymi filmami, w jakich można ją zobaczyć są: szwajcarska produkcja Na Wschód, niemiecka Sterling und der Fall Wachutka oraz amerykańska Trade.

U boku Kevina Kline'a zagra jedną z głównych ról w dramacie Trade. Wcieli się w rolę Weroniki – Polki porwanej przez gang handlarzy ludźmi. Nadmienić należy, że rolę tę miała zagrać Milla Jovovich, ale niemiecki reżyser Marco Kreuzpaintner, który pracował wcześniej z Alicją przy filmie "Summersturm" ("Letnia burza") nalegał na powierzenie jej tej roli.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy